Emet İlçe Tanıtımı

Emet İlçe Tanıtımı


Emet ilçesi ; Kütahya’nın tüm ilçelerinin merkezinde olup, bütün büyük ilçelere 45-50 km uzaklıktadır.

EMET ilçesinin Tarihi,(M.Ö 5000)  sonrası Tunç çağından bu yana devam etmektedir. EMET’İN Antik dönemdeki ismi TİBERİOPOLİS ( tiberiusun şehri olduğu yazılı kaynaklarda belirtilip, silkelerde bulunmuştur. Kazıklı voyvoda’nın sürgünde hapis edildiği yer EMET İlçesine bağlı Eğri göz kalesidir. Bu Roma dönemi kalesi Bizans döneminde de kullanılmıştır.

EMET İlçesi Kurtuluş savaşında da destanlar yazmıştır.( 3 Eylül 1922 Emet’in kurtuluşudur)

EMET  İlçesi efeleri civar ilçelere çöreklenmiş olan düşman askerlerini önüne katıp abidiye (anıt- önemi çok olan yapıt) kadar çıkarmış ve oradan da  İzmir’den denize dökülmesine vesile olmuştur. Türk genel kurmay ve Yunan harp tarihi arşivlerinde de EMET OLAYI olarak geçen olay, Emet halkının övünç ve gurur kaynağıdır.(bu olaylar hakkında çeşitli kitaplar yazılmıştır)Kurtuluş savaşında  EMET İlçesi efelerini örgütleyen Dr.Fazıl,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve İSMET İNÖNÜ’ ye Emet ilçesinden  telgraf çekerek olayı bildirmiştir.) Kurtuluş savaşında  ilk ve son kez, Domaniç yaylasında Türkmen şenlikleri Düşmana karşı örgütlenmek amacıyla Dr. Fazıl’ın gayretleri sonucu zamanına göre çok büyük katılımla EMET’TE  yapılmıştır. Gazi EMET  kurtuluş savaşı sonrası Emet halkı kendi arasında para toplayıp Türkiye Cumhuriyetine EMET isimli uçağı alıp hediye etmiştir.

 Kütahya ilimizin  şirin  ilçesi Emet, şifalı kaplıcalarıyla Termal turizme önemli katkıda bulunmuştur. 17 Ekim 1993 günü Bakanla Kurulu  kararıyla ‘’ TERMAL  TURİZİM BÖLGESİ ‘’ ilan edilmiştir.

Dünyada rezervi çok az bulunan BOR madeni bu ilçede bol miktarda çıkarılabilmektedir.Dünyada BOR rezervlerinin yaklaşık % 70 Türkiye’de bulunmasının yanında Bor’un % 50 sinden fazlası Emet’te bulunmakta iken EMET ilçesinde yeni bulunan rezervler sayesinde bu oran daha da yükselmiştir.  

Dünyada sayısı 10’u geçmeyen Asit Borik Fabrikasından biride bu ilçede faaliyetlerini sürdürmektedir.
Şehirde ve İlçede, sülfatlı, bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu, Hipertermal kaplıcaları bulunmaktadır.Kaplıca sularının içme kürleri olarak uygulandığında mide,bağırsak sistemi,karaciğer,ve safra kesesi üzerinde kuvvetli etkileri bulunduğu simdir im’deki safranın akımını hızlandırıcı bağırsak hareketlerini düzenleyici kronik spastik, kabızlık gibi,fonksiyonel bozuklukları tedavi edeceği; Suyun Alkali ve Sülfat içeriği sebebiyle Böbrek fonksiyonlarının düzelteceği ve bu nedenle,Böbrek taşları ve nekahetlerinde yarar sağladığı belirlenmiştir.

Kür olarak romatizma, eklem kireçlenmeleri, cilt hastalıkları, dolaşım sistemi rahatsızlıklarında ve birçok rahatsızlıklara şifa vermektedir.

Bunlar; Yeşil Kaplıcalar, Osmanlı hamamı, Kaynarca hamamı olmakla birlikte Dünyada sadece 2 tane bulunan ve 1 taneside EMET  ilçesinde yer alan  Yosun havuzudur.

Kaplıcalar şehri olan Emet ilçesinde   EMET TERMAL RESORT & SPA OTEL bünyesinde  bulunan Yosun havuzu,  hava koşullarına rağmen 39 derecede kaynayan yosun havuzu ;  cilt, deri, tırnak, saç ve kadın hastalıkları olmakla beraberinde  birçok rahatsızlıklarda fayda sağlamaktadır.

EMET ismin anlamından gelen  ( bolluk ve bereket) bu şirin ilçenin kaynaklarına tam ölçüşüyor.

Bu  bollukla birlikte Emet ilçesinin saymakla bitmeyen yöresel kendine özgü Oğlak etinden yapılan  Fırın kebabı, Emet peynirli pidesi,  Taş fırında pişirilen  güveci, Tarhana, Mantı, Tuzsuz keçi peynirinden yapılan höşmerimi, Evlerde kızılcıktan yapılan çorbası  hastalıklara  da iyi gelmesinden dolayı en meşhurdur.Düğünlerde mutlaka cerp sulu keşkek yapılır, İtalyan makarnalarına taş çıkartan hamur sarma dolması, hamur ve etle yapılan vb gibi. Yöresel yemeklerin tadı da ün salmıştır. Kendine özgü cinsiyle Emet çayı civarında, Eğri göz bahçelerinde, Yenice köyde Yetiştirilen Domateslerin ilçenin aranılan en güzel sebzelerindendir. Keçi peyniri ise Emet pazarının vazgecilmezidir. Çokdeğerli el işlemesi 3 etek taka(mahalli giyisi), şalvar vb. İğne oyası ilçenin gelir kaynakları arasındadır…

 

GEZİLECEK YERLERİ;

EĞRİGÖZ KALESİ- ROMA DÖNEMİ KALESİ

TAHTALI MESİRE ALANI; İlçe merkezine 13 km uzaklıkta Gölletin çevresinde piknik alanlarına uygun ortamlar ve  özel günlerde  kutlamalarda köy pazarı kurulup eğlencelerin düzenlenmesinde uygun olan alanlarla kaplı doğa harikası olarak bilinen yer.

ÇAVDARHİSARDA BULUNAN AIZANOI ANTİK KENT

http://www.kutahyakulturturizm.gov.tr/Resim/62433,018aizanoizeustapakroterikucukjpg.png?01824yılında bulunmuş.

Roma döneminde Antik kentte .Kalıntılar arasında Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 15.000 kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13.500 kişilik stadyum, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, suyolları, kapı yapıları bulunmaktadır. Aızanoı antik kenti Efes, Bergama, Side gibi kentlerle çağdaştır

ZEUS TAPINAĞI
Zeus TapınağıFrig tanrıçası Meter Steunene'ye adanmış olan yer altı cellasına inen ve çatıya ulaşan bir merdiveni bulunmaktadır.Anadolu'daki en iyi koruna gelmiş İon düzenindeki tapınaklardan biri olan yapının bezemelerinden özellikle akroterleri ilgi çekicidir. Batı alınlığında orta akroter akant dalları ve yaprakları arasında tanrıça Kybele'nin büstüyle bezenmiştir. Zeus büstü bulunmaktadır. Dor sütunlu avlusu ve agorasıyla M.S. 117-138 yılları arasında yapılmış.

Yükleniyor

Müşteri Hizmetleri | Canlı Destek

_ +
img

Müşteri Hizmetleri | Canlı Destek